Úspěch zelenečského studenta na olympiádě v New Yorku

Významného úspěchu v zahraničí dosáhl zelenečský student Meridian International School v Praze Honza Pícha. Na Genuis Olympiádě 2018 v New Yorku získal bronzovou medaili. Společně se svým spolužákem Fedorem Selivanovem představili v USA alternativní metodu pro výrobu bioplastů z odpadu slupek od brambor.

Vědecké projekty na této olympiádě jsou určené pro mezinárodní střední a vysoké školy. Soutěžící hledají řešení problémů souvisejících s odpovědným a účinným řešením současných ekologických problémů,  bez zneužívání přírodních zdrojů. Úspěch Honzy Píchy je vynikající už tím, že soutěž přilákala týmy  ze 72 zemí po celém světě. Jak nám Honza řekl: „Navštívit Ameriku a zúčastnit se té olympiády je něco, na co nikdy nezapomenu. Líbila se mi tam celá atmosféra, jak jsou všichni opravdu nadšení z toho, co vymysleli, a že to je možné sdílet se zbytkem světa. Také se mi líbilo, že jsme se mohli poučit o jiných kulturách a tradicích. Velmi zajímavé také bylo vidět, jak vypadá americká univerzita a její fungování.

Patnáctiletý Honza Pícha studuje Meridian International School od roku 2013. Juniorskou vědeckou olympiádu zakončil atraktivní doprovodný program, který zahrnoval návštěvu Niagarských vodopádů. Po soutěži studenti ještě  strávili 3 dny v New Yorku, kde si prohlédli hlavní atrakce města. „Druhá část cesty, kdy jsme jeli prozkoumat New York na pár dní byla taky super. To město žilo den a noc a pořád se něco dělo. Všechno od architektury, až po styl života v New Yorku byl fascinující. Vidět, jak se žije, a jak to chodí v tak jiné zemi,  byl neskutečný zážitek,“ dodává Honza.

Oběma klukům k tomuto úspěchu moc gratulujeme. Pokud znáte další šikovné děti ze Zelenče, kteří se mají čím pochlubit, řekněte nám o nich, rádi  o nich napíšeme.

Olga Nováková