Cyklotrasa č. 2: Klánovice – Úvaly – Pečky – Poděbrady – Lysá – Káraný (100 km, může se zkrátit na polovinu)

Kouzlo trasy je ve škálovatelnosti délky okruhu a množství lákadel po cestě. Od Poděbrad, které jsou zhruba uprostřed cesty, se dá v nejhorším mnohde „zatáhnout za záchrannou brzdu“ a naskočit na vlak zpátky do Zelenče. Jednoduchý profil vybízí k celodennímu rodinnému výletu či k výzvě překonání magické stovky, která napoprvé nejednoho vystraší 🙂

Okruh začíná klasickou cestou okolo tvrze Hummer (1) do Klánovic (2), lesem do Úval (3) a pak po většinou velmi málo frekventovaných silničkách okolo Klučova (4) přes Pečky (5) až do Poděbrad (6). Úsek Úvaly – Poděbrady se bez místní znalosti či navigace asi neobejde (kdo nedisponuje bike navigací, nemusí zoufat – viz technický koutek níže).
Druhá část okruhu vede přes Nymburk (7) až k Lysé (8) podél Labe. Zde je potřeba řeku opustit a dojet do Káraného (9) silničkami a lesními cestami. Závěrečné stoupání poslouží k dostatečnému vyžíznivění před doporučovanou závěrečnou zastávkou výletu v Katalpě naproti úřadu.

Možností k občerstvení nepřeberné množství. Vypíchnul bych náměstí v Poděbradech, kde se dá velmi dobře najíst, mnohé restaurace vybavené stojany na kolo. Čerstvé oplatky, vyhlášená zdejší zmrzlina či obojí najednou je vynikající tečka po obědě.

Technický koutek

Navigace v mobilních telefonech s androidem (stačí mít kapsičku / držák na mobil na kolo a navigace už nikdy nebude problém). Existuje free aplikace MapFactor Navigator, kam lze importovat GPX soubor a danou trasu průběžně sledovat na obrazovce. Nejedná se o navigaci typu „odbočte vlevo / vpravo za X metrů“, ale pouze se na mapě zobrazuje vyznačená trasa, kterou potřebujete následovat, mapu můžete zoomovat dle potřeby atp.
Import GPX do aplikace MapFactor Navigator – pokud je aplikace dobře nainstalovaná, mělo by stačit na PGX soubor kliknout a import se o vše postará. S importem jsem ale již párkrát narazil a existuje náhradní řešení – GPX soubor je třeba zkopírovat do umístění „Paměť zařízení (resp. SD karta) / Android / data / com.mapfactor.navigator / files / navigator / gpx“. Aplikace existuje i ve verzi pro Apple produkty, ale jakožto neznalec „jablíček“ neumím jakkoliv komentovat, kopírování do určitého umístění určitě nepůjde, import s otazníkem.
Zobrazení trasy v aplikaci – Oblíbené / GPS SOUBORY / Ukázat na mapě. Zvolit rozumný zoom a vpravo dole přepnout na vhodný mód zobrazení mapy, doporučuji zobrazení indikované kompasem, což je zobrazení mapy ve směru pohybu. Magický PGX soubor lze zobrazit a analyzovat např. na mapy.cz (Nástroje / Import GPX).

soubor s mapovým podkladem trasy ve formátu gpx

Pavel Doubek