Tip na výlet v okolí: muzeum v čelákovické tvrzi

Už jste byli v Čelákovicích v muzeu? Pokud ne, spojte to třeba s návštěvou oblíbených sobotních farmářských trhů na čelákovickém náměstí. Místní Městské muzeum sídlí v nedaleké tvrzi. Ta byla postavena kolem roku 1300, muzeum je zde od roku 1949. 

Otevřeno má od pondělí do neděle od devíti ráno do pěti odpoledne s hodinovou polední přestávkou. Najdete tam přírodovědnou, archeologickou a historickou expozici. S místním archeologem se nakonec už mohli obyvatelé Zelenče potkat na přednášce k 700. výročí založení Zelenče. V muzeu se můžete například dozvědět, že v Čelákovicích bylo v roce 1966 objeveno několik hrobů s projevy vampyrismu. Bylo zjištěno, že Čelákovice jsou ve střední Evropě ojedinělou lokalitou, kde byly tyto hroby nalezeny. Šlo o pohřebiště osob, které byly na přelomu 10. a 11. století pokládány za upíry.  Bohatá je ale i historická sbírka muzea. Věděli jste třeba, kde stávala v Čelákovicích až do roku 1761 šibenice? Bylo to za branou směrem na Záluží na tzv. Šibeničním vrchu. A když už byly zmíněny sobotní trhy na čelákovickém náměstí, v těchto místech stával kamenný pranýř a u potoka pak váha pro máčení nepoctivých pekařů.

Čelákovické muzeum, pohřeb mladé dívky ze starší fáze Únětické kultury z Toušeně

Muzeum má i bohatou přírodovědnou sbírku a slouží i jako informační centrum. Za vstupné zaplatí dospělí 40 korun, důchodci a děti jen 20 korun. Rodinné vstupné je za 60 korun. Do muzea můžete vyrazit i na přednášky. Program najdete v odkazu zde.

V čelákovickém muzeu vás přivítá milá paní pokladní

Návštěvu můžete spojit i s cyklistickým výletem. Čelákovická tvrz leží jen kousek od cyklotrasy lemující levý břeh Labe. Ze středu Zelenče je to po stezce přes Toušeň jen necelých 11 kilometrů a téměř pořád pojedete po cyklostezce.

Ondřej Kopa