V Zelenči vyhráli eurovolby Starostové s TOP 09 a ODS

Volby do Evropského parlamentu v Zelenči vyhrála koalice STAN a TOP 09 následována jen těsně o půl procenta ODS. Republikový vítěz hnutí ANO skončilo v Zelenči až čtvrté, když jej o několik desetin procenta předehnali i Piráti. Výjimečná je v naší obci i volební účast, kdy k evropským volbám přišlo téměř 41 % voličů.

Ve zbytku republiky přitom hlasovalo jen 28,72 % a ANO vyhrálo se ziskem 21 % hlasů a 6 křesly v Evropském parlamentu. V Zelenči vítězné uskupení STAN a TOP 09 dostalo 214 hlasů, což je 25,14 % (v celé ČR je to pouze 11,65 %). Pro druhou ODS u nás hlasovalo 209 voličů, tedy 24,55 % (v celé ČR  to je 14,54 %). Pokud by se o složení europarlamentu rozhodovalo jen v Zelenči, dostali by se do něj už jen Piráti se 14,45 % a ANO, pro které v Zelenči hlasovalo 14,10 %. Na rozdíl od zbytku republiky by se do Evropského parlamentu dostalo také hnutí Hlas bývalého eurokomisaře Pavla Teličky, pro které hlasovalo 5,4 % místních voličů. Na celorepublikové úrovni však už tak úspěšné nebylo.

Výsledky voleb do Evropského parlamentu v Zelenči

Další strany, které byly úspěšné v celé České republice, tedy Svoboda a přímá demokracie T. Okamury, KDU-ČSL a KSČM, se v Zelenči dostaly pod hranici pěti procent.

Hlasování mezi oběma zelenečskými obvody bylo jen mírně odlišné. V jedničce vyhrála ODS, ve dvojce zase STAN s TOP 09. V obou obvodech byl rozdíl mezi prvním a druhým pět procent. Celé výsledky najdete na webu statistického úřadu.

Ondřej Kopa