Zápy chystají obchvat

Středočeský kraj vypsal výběrové řízení na zhotovitele západního obchvatu obce Zápy. Ten povede blíže k Zelenči a vyústí v blízkosti dálnice D10. Součástí obchvatu bude nová okružní křižovatka. Obchvat plánuje i další obec v okolí – Nehvizdy.

V rámci obchvatu bude nově přeložena silnice II/101, což je fakticky spojka mezi dálnicí D10 a D11 vedoucí přes Mstětice a Zápy. Obchvat bude ve směru od Mstětic začínat v místech, kde dnes silnici křižuje cyklostezka ze Zelenče do Toušeně. Napojení překládané silnice III/0103 Zápy – Svémyslice bude řešeno okružní křižovatkou. Přeložena bude muset být i stávající polní cesta a cyklostezka.

Zadávací projekt obchvatu Záp

Délka obchvatu je 2,7 kilometrů. Od okružní křižovatky se silnicí na Svémyslice bude obchvat veden souběžně s dálnicí D10 až k napojení do prostoru stávající křižovatky silnic II/101 a III/01011 mezi Zápy a dálnicí, kde bude vybudován kruhový objezd.

Obchvat Záp povede od křížení cyklostezky směr Lázně Toušeň po západním okraji městyse

Ve Středočeském kraji se v současnosti chystá výstavba téměř tří desítek obchvatů a přeložek silnic. Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová k tomu uvedla: „Středočeský kraj výrazně zrychlil přípravu těchto staveb. Investorsky je nyní připravováno prostřednictvím Krajské správy a údržby silnic, která úzce spolupracuje s místními samosprávami, celkem 26 obchvatů a přeložek. Chtěli bychom jejich přípravu urychlit tak, abychom co nejvíce z nich zahájili v letošním nebo příštím roce.“ Předpokládané náklady na výstavbu obchvatu Záp jsou 276,4 milionů Kč bez DPH. Další obcí v našem blízkém okolí, která by se brzo měla dočkat obchvatu, jsou i Nehvizdy.

Ondřej Kopa