V Zelenči se bude trénovat rychlobruslení

V Zelenči možná brzy vznikne nový sportovní oddíl. S nápadem na trénování kolečkového rychlobruslení přišla Andrea Podlipská, se kterou už zelenečské děti delší dobu trénují klasické in-line bruslení, atletiku či trampolínky. Sama je certifikovanou trenérkou a rozhodčí kolečkového rychlobruslení. Dalšími trenéry budou aktivní závodníci. Na podrobnosti jsme se zeptali v následujícím rozhovoru.

Co Vás přivedlo k závodnímu bruslení na in-linech?

Proč bruslení? Protože baví děti a je to pro ně oblíbený pohyb. Pro bruslení jako takové máme v Zelenči skvělé podmínky. Já jsem však kromě této volnočasové aktivity i trenérkou rychlobruslení. Začínala jsem tak, že nejdříve jsem učila děti na fitnessech, vedu zde již dlouho pravidelné kroužky. Postupně pak začal závodit i můj syn a celá naše rodina už si prošla různými závody po republice i v zahraničí, kde jsem postupně nabírala zkušenosti v závodním rychlobruslení. Je to zajímavý sport, který mě hodně baví. Děti po určité době v kroužku umí jezdit na bruslích dobře, ale taky rády závodí. Vím, že řada dětí ze Zelenče je úspěšná v jiných klubech, kam z kroužku odešly, tak proč to nezkusit i tady.

A vznikne tady úplně nový sportovní oddíl, nebo to bude jen takový kroužek?

Uvidím, jestli rodiče, které jsem už do toho zaangažovala, budou chtít investovat nějaký čas a energii. Bohužel v Zelenči nemáme dostatečnou dráhu pro sportovní účely, i když ovál na ploše u hřiště může aspoň pro tréninkové účely něco nabídnout. Rychlobruslení malých dětí, tak do 10-11 let, je možné praktikovat tedy i v podmínkách, jaké máme. Ale pak už je třeba děti občas na závodní dráhu vzít, aby si vyzkoušely např. i klopené zatáčky a jízdu v balíku. Moje vize je trénovat v závodním oddíle a mít možnost spolupráce s dalšími zkušenými odborníky tohoto celkem mladého sportovního odvětví. Takže buď budeme samostatný oddíl, nebo něco jako přípravka, ze které by ty nejlepší děti měly dveře otevřené pro další rozvoj ve větších klubech, až třeba směrem k reprezentaci, která je pro české barvy aktuálně na juniorské úrovni již velmi úspěšná. Ale ještě o tom nechci konkrétněji mluvit a uvidím na podzim až bude více jasno.

Jak budou vypadat tréninky?

Tréninky budou dvakrát týdně. Budeme trénovat na asfaltovém hřišti vedle fotbalového. Od listopadu pak budeme v tenisové hale. Trénovat budu já a pomáhat mi budou aktivní závodníci. V zimě nám bude pomáhat ještě jedna trenérka se suchým tréninkem, případně i s dobrou regenerací, kterou je třeba nepodceňovat.

Kolik dětí se může přihlásit a nebude problém, že budou na různé úrovni bruslení?

Zatím nemám omezeno, kolik dětí se může přihlásit. Podle zájmu pak udělám tréninky. Co se týče úrovně, můžou se přihlásit i začátečníci. Rychlobruslení není o věku. Celá skupina zatím bude fungovat společně, ale pak je samozřejmě rozdělíme. Šestiletý může bruslit lépe než desetiletý a zase na druhou stranu s bruslením můžete začít i později.

Budete mít nějaké sportovní ambice? Budete jezdit třeba na závody?

Určitě, proto to dělám. Bruslařská sezóna je v ČR hlavně od časného jara do prázdnin. Ale já bych už chtěla vzít i některé děti do fitness kategorií na halové mistrovství republiky, které se koná obvykle během zimy. V Praze je pak řada pěkných závodů i pro začátečníky, v Běchovicích, v Modřanech, nebo je možné zajet do Benátek nad Jizerou či Kladna. A určitě bych také chtěla udělat závody u nás v Zelenči, možná spíše rovinné, k čemuž prostředí trianglu přímo vybízí.

Zelenečské děti už teď vozí medaile. Pochlubte se…

Nejhůř se mluví o vlastních dětech, ale můj syn závodí a umisťuje se často i na stupních vítězů. Jezdíme často i do Německa a Polska. Výborně jezdí Terezka a Barborka Hradecké a vozí medaile, loni i zlaté z MČR v Ostravě. Nedávno z mého kroužku postoupila do závodního oddílu Pavla Kratochvílová, která se za několik měsíců výkonnostně dost posunula, tak mi dělá velkou radost. Jejich úspěchy mě vlastně přivedly na myšlenku zkusit rychlobruslení i tady v Zelenči. Já budu ráda, když budou děti spokojené a možná někoho nového k rychlobruslení přivedu.

Co budou děti, které se na rychlobruslení přihlásí, potřebovat?

Nejprve klasické vybavení, jaké mají na fitnessy – brusle, komplet chrániče a helmu. Až časem budou pak děti přecházet na speedové brusle, ono to není úplně jednoduché a také žádoucí uspěchat. Mám i domluvené možnosti sezónního zapůjčení, protože to také není úplně levná záležitost. Ale kromě chuti sportovat a něco nového se naučit nebudou potřebovat nic nového.

Přejeme hodně sportovních úspěchů a pokud vás rychlobruslení oslovilo, napište na andrea@podlipsky.net

Ondřej Kopa