V Zelenči byl zahájen pilotní ročník Senior Akademie

Senior Akademie je pilotní projekt zelenečského Obecního úřadu. První běh seniorské akademie byl zahájen minulé úterý prohlídkou historických prostor Univerzity Karlovy a přednáškou našeho předního historika umění profesora Jana Royta o historii Karolina. Zelenečská univerzita třetího věku bude mít vzdělávací programy nejen pro seniory, tento čtvrtek je například na programu veřejná přednáška a beseda s televizním moderátorem a vysokoškolským učitelem Václavem Moravcem.

Některé přednášky tak budou určeny takřka všem generacím. Jedním z cílů Senior Akademie je propojit starší a mladší generaci a nabídnout v Zelenči přednášky odborníků, za kterými musíte jezdit jinam. Na konci října do Zelenče přijede zakladatelka Centra pro studium dlouhověkosti docentka Iva Holmerová. Na přelomu listopadu a prosince zase zavzpomínáme na sametovou revoluci se signatářem Charty 77 a bývalým ministrem vnitra Janem Rumlem. Připravuje se přednáška egyptologa Miroslava Bárty nebo beseda s autorkou dokumentárního filmu Šmejdi.

Jak v jednom z televizních rozhovorů uvedla Iva Holmerová, zralý věk nastává kolem sedmdesátky a člověk by měl tento věk strávit nejlépe, jak umí: „Mít se rád, nelitovat se, neskuhrat, nefňukat. Já sama jsem před necelými dvěma lety oslavila šedesátku, ale ti naši pacienti jsou o jednu, dvě generace starší. Máme i stoleté, o něž se starají osmdesátiletí! Gerontologie je krásná! Setkáváme se s moudrými lidmi, s umělci života a vlastně jste stále relativně mladí.“ Nejen o tom si můžete s Ivou Holmerovou povídat ve středu 30. října v šest hodin večer v zelenečské základní škole.

Další přednášky a aktivity už budou připravovány ve spolupráci se zelenečskými seniory. Do pilotního projektu akademie se jich přihlásilo dvacet. Další se můžou hlásit na adrese: senakademie@gmail.cz nebo stačí přijít na jakoukoliv akci Senior Akademie.

Ondřej Kopa