Vzpomínka na parašutisty

Včera si v Nehvizdech připomenuli 78. výročí seskoku parašutistů skupiny Anthropoid. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš 29. prosince 1941 omylem pilota RAF seskočili místo u plánovaných Ejpovic v blízkosti Nehvizd. Místo seskoku u dálnice D11 dnes připomíná pomníček.  Oba výsadkáři 27. května 1942 spáchali úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Českému odboji se tak během druhé světové války podařilo zabít nejvýše postaveného nacistu. Nehvizdy si seskok parašutistů každoročně připomínají. Na včerejší vzpomínkové akci byla i žákyně zelenečské školy Eva Osičková, která si zapsala zážitek do svého kulturního deníku. Moc rádi tuto malou reportáž ze vzpomínkové akce zveřejňujeme i na našich stránkách.

Vzpomínka na parašutisty

29. prosince 2019 se koná v Nehvizdech akce na památku parašutistů. Je to událost stará přesně 78 let. Ihned ze začátku zde měli proslov dva pánové; starosta sokola a samozřejmě i místní starosta. S nimi zde seděl ale i jiný pán, který tuto světovou válku pamatoval a málem se stal její obětí. Již ve dvou letech mu fašisté zavraždili oba rodiče a jeho odvezli někam do Německa. Zde se naučil němčině a česky vůbec neuměl. Až po válce  se mohl tomuto jazyku doučit. Poté, co to dopověděl mi bylo jedno jasné; tento pán musel mít na tuto dobu nepěkné vzpomínky.

Toto však nebylo vše. Na veliké plátno zde byl promítán vzpomínkový film, kde jsem se dozvěděla mnoho nového…

Ve druhé světové válce se všichni báli Heydricha, který byl německý fašista. Čechům se to ale rozhodně nelíbilo a rozhodli se na něj spáchat atentát. Ten mělo uskutečnit sedm parašutistů. Jeden na něj čekal (až projede kolem) s pistolí, která mu selhala. Proto v zatáčce, kde mělo auto zpomalit, na něj hodil granát. Na následky granátu nakonec Heydrich zemřel. Tím se ale parašutisté stali hledanými zločinci, které prozradil jeden z nich – Karel Čurda. Další zajímavostí je, že zeď je teď dobrá památka (zeď, před kterou se parašustisté fotili) a proto jí udělali lidé přesnou kopii.

Moc nás to zaujalo a proto tam možná půjdeme i příště!

Eva Osičková, žákyně ZŠ Zeleneč

One Comment on “Vzpomínka na parašutisty”

  1. To je moc krásné popsání jedné části našich dějin. Určitě si takový zážitek bude Eva pamatovat lépe než popis události z dějepisu.

Comments are closed.