Mojí metou je blaho

Pochází z jižních Čech. Po Praze a Šanghaji zakotvila s celou rodinou v Zelenči, kde si splnila sen. Spojila své zájmy a koníčky s tím, co jí přineslo několik let života v Číně a před dvěma lety si otevřela masážní a relaxační centrum Květ života. Tradiční čínské masáže, baňkování, reflexní a jiné terapie ani poradenství Feng Shui v těchto dnech sice neposkytuje, protože musela stejně jako další živnostníci v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu zavřít. Opatření se již však pomalu uvolňují, a tak jsme se rozhodli na koronavirus na chvíli zapomenout a o relaxu a tom, jak se dělá blaho si alespoň popovídat. Další díl seriálu o podnikání v Zelenči, tentokrát s Lenkou Rakušanovou Píchovou.

Pocházíš z Českého Krumlova. Jak ses dostala do Zelenče?

Na to se mě ptá spousta lidí, proč jsem se přestěhovala z nádherného Českého Krumlova. Odpověď je velmi prostá, byla v tom láska. Můj manžel je také z Krumlova, ale po vysoké škole zůstal pracovat v Praze, a tak jsem následovala hlas svého srdce. No a je to už 30 let… Po návratu z Číny, kde jsme díky manželově práci strávili několik let, jsme hledali klidné místo na bydlení a podnikání, které by bylo blízko Prahy. Zadání bylo jasné – dobrá dopravní dostupnost, protože děti studují v Praze. Pro mě byl důležitý výhled a klid. Po pár letech strávených v Šanghaji s 23 miliony obyvatel se není co divit a zároveň jsem hledala klidné prostředí pro svoje podnikání. Pro manžela byla zase důležitá rychlá dostupnost dálnice. Zeleneč je pro nás „značka ideál“. Navíc jsme tu našli mnoho přátel a místních akcí, do kterých jsme se rádi zapojili.

Co tě přivedlo zrovna k čínským léčebným masážím?

Byla to dlouhá cesta. Jsem vystudovaná hygienička, ale tuto profesi jsem dělala jenom velmi krátce. V Praze jsem budovala informační centrum Českého Krumlova, pak jsem přešla do Hotelu Hilton a organizovala společenské akce a kongresy. Řadu let jsem pracovala i pro eventovou agenturu. Po návratu z Číny jsem hledala nějakou seberealizaci, která by spojovala mé zájmy a koníčky zároveň. A povedlo se. To, co dělám, krásně spojuje studium, komunikaci i pomoc ostatním.

Jak se v tomto oboru získávají zkušenosti? Co všechno jsi musela absolvovat?

Ve svých 40 letech jsem začala opět studovat. Nejprve rekvalifikační masérský kurz, který je nutný k podnikání v tomto oboru. Potom mnoho odborných masážních kurzů. Ve všech oborech mám ráda specializace, tak jsem propojila svoji vášeň pro Asii a nastoupila na tříleté studium čínské medicíny v oboru Tuina – tradiční čínská masáž. Měla jsem veliké štěstí, že jsem se mohla učit od prof. Wanga, který za námi dojížděl z Pekingu a předával nám své dlouholeté zkušenosti z oboru. Zároveň jsem zjistila, že při bolestech těla je nutné zároveň léčit i „ bolesti duše“, tak jsem k tomu ještě absolvovala i psychoterapeutický kurz.

Jak vznikl název Květ života?

Název jsem vybrala podle posvátného symbolu. Teď budu možná pro někoho mluvit trochu zvláštní řečíJ Květ života je symbol živoucí tvůrčí síly, ze které vše pochází, posvátná geometrie. Prací s touto posvátnou geometrií mohou být věci navráceny do stavu původní harmonie. Můžeme tak získat sílu, léčení, zdraví, jednotu mezi rozumem a srdcem, mužským a ženským principem, pravou a levou hemisférou, urychlit spirituální růst. Tento symbol mě přitahoval mnoho let a stal se zároveň logem i názvem mého masážního a relaxačního studia.

V čem jsou čínské masáže jiné než klasika, kterou všichni známe?  

Tradiční čínská léčebná masáž patří společně s akupunkturou a bylinou léčbou mezi hlavní léčebné terapie klasické čínské medicíny. Cílem je harmonizace těla, uvolnění svalů a kloubů, funkční a energetické vyvážení organismu, posílení jeho obranyschopnosti. Je vhodná pro všechny věkové kategorie a někoho možná překvapí, že se provádí přes oděv.  Čínskou masáž ráda kombinuji s baňkováním. To patří k vůbec nejstarším léčebným metodám, svými kořeny sahá až do Mezopotámie a staré Číny, používali ji i ve starověkém Řecku. Baňkování pročistí krev, zlepší oběh, obnoví funkce nervového systému. Místně uvolní křeče a bolesti hlavy, zad i kloubů a velmi dobře odstraňuje například i celulitidu.

O co mají klienti největší zájem, s čím se na tebe nejčastěji obracejí?

Je to hodně různé, já se snažím o masáže tzv. na míru. První setkání, to je většinou Dornova metoda, která šetrně navrací obratle a dalších klouby do ideální polohy. Ráda kombinuji Tuinu s baňkami a lávovými kameny. Ženy milují na závěr relaxační masáž obličeje a hlavy. U sportovců či těhotných žen často aplikuji kinezio či lymfo taping na podporu hojení poraněných tkání nebo zmírnění otoků. Teď na jaře, které je časem detoxikace, je nejlepší čas pro medovou masáž. Občas se stává, že tělo při masáži reflektuje nějaké zranění duše a masáž se zkombinuje s mentální terapií. Ráda také pracuji s vonnými oleji a s vůněmi obecně, které již při vstupu do studia naladí klienta k relaxaci.

Kromě masáží se věnuješ i terapii a poradenství v oblasti Feng Shui. Je nějaká komplexní rada na to, jak vést spokojený a harmonický život?

Feng Shui mě zajímá už léta. Aktivně jsem začala toto učení o harmonii a proudění energie v prostoru studovat pro svou potřebu, když jsme stavěli dům a realizovala jsem svoje masážní a terapeutické centrum. Dle mé vlastní zkušenosti je pro harmonický a spokojený život nezbytné mít harmonické rodinné vztahy, dělat práci, která vás baví, bydlet v prostředí, které vás podporuje a být ohleduplný a vděčný k přírodě.

Máš před sebou nějakou metu, cíl v oboru nebo ve svém podnikání? 

Vyhlášení nouzového stavu mě zastihlo během kurzu cvičení Daoyin, na které jsem docházela k čínskému lékaři. Napomáhá k posílení celého těla, zlepšuje hluboké dýchání, správné držení těla, koncentruje mysl a působí jako zdravotní prevence. Je vhodné pro všechny věkové kategorie a ráda bych v budoucnosti toto cvičení představila a aktivně cvičila i v Zelenči. To je takový můj plán na nejbližší dobu. Obecně jsou mým cílem spokojení a vyléčení klienti, kteří se ke mě vracejí hlavně za relaxací a odpočinkem, protože bolest ve svém životě určitě nikdo nechce dlouhodobě.  Když si vypůjčím trefný komentář, který pravidelně slýchávám od jedné svojí zákaznice, mojí metou je blaho:-) Všem obyvatelům Zelenče přeji, ať se situace brzy vrátí do normálu a krásně a spokojeně se nám tu žije!

Simona Kopová

One Comment on “Mojí metou je blaho”

Comments are closed.