Chaos nejen na železnici

V pátek ráno se stala další nehoda na železnici, tentokrát na území naší obce. Ve Mstěticích se samovolně rozjely nákladní vagony, projely v tu chvíli nechráněný železniční přejezd, kde se střetly s osobním autem a vykolejily. Následkem jsou dva zranění lidé, zničené auto, strážní domek, trakční vedení a především výluka na trati.

A tady nastává ten chaos, který by se v prvních minutách snad dal i chápat. Provoz na trati mezi Horními Počernicemi a Čelákovicemi je zastaven a nahrazen autobusy. Jenže náhradní autobusová doprava neplatí pro Zeleneč! Místní se pro cestu do a z Horních Počernic mají spolehnout na linku 353. Ta bohužel nemá takovou hustotu spojů jako vlaky, takže ani moc na vlaky jezdící z Počernic nenavazuje, ale především řada jejich spojů přestala zajíždět k nádraží. Řada lidí tak v pátek odpoledne musela řešit, jak se dostane domů a občas i složitě navigovala své děti. Řidiči byli nevrlí, někteří lidé omylem nastoupili na náhradní autobus, ale ten je zavezl až do Čelákovic. Organizátor dopravy sice později prodloužil všechny linky i k zelenečskému nádraží a to včetně spojů, které původně končily v Čertousích. O této změně však občas nebyli informování ani řidiči linky 353. Cestující tak byli svědky paradoxní situace, kdy jim na Černém Mostě řidič oznámil, že končí v Čertousích a až na zastávce u nádraží v Horních Počernicích se od pracovníka PID dozvěděl, že jede do Zelenče.

Autobus linky 353 u nádraží v Zelenči

Jak je možné, že byl třítisícový Zeleneč vyjmut z trasy náhradní dopravy za vlaky? Zajížďka ze staré poděbradské nebo další cesta autobusu přes Mstětice přece není pro organizátora dopravy nic nemyslitelného! Neplatí snad Zeleneč nemalé peníze za dopravní obslužnost? A jak to bude v příštích měsících u výluky na trati až se budou v Zelenči budovat nová nástupiště a podchody? Také nebude náhradní doprava?

Všechny tyto otázky by měla obec položit regionálnímu organizátoru dopravy ROPID a Správě železnic. Do nového jízdního řádu bychom také měli prosadit návrat všech spojů linky 353 k zelenečskému nádraží. S revitalizací trati mohou narůstat problémy a dají se čekat častá zpoždění. Obyvatelé obce tak musejí mít možnost alternativy přestupu na autobus. Podle stávajícího jízdního řádu ale spoje jezdící do Svémyslic k nádraží vůbec nezajíždějí. Bude to i za cenu, že obec bude muset vybudovat autobusovou točnu. V lištárně je místa dost!

Ondřej Kopa, autor je člen dopravního výboru zastupitelstva