Zřízením obecní policie se bude zastupitelstvo dále zabývat, spor vyvolala cena za stavbu škol(k)y ve Feroně

Zastupitelstvo se včera poprvé vážně zabývalo zřízením obecní policie. Její vytvoření by mělo přijít obecní rozpočet jednorázově až na sedm milionů korun. Největší spor vyvolalo vypsané zadávací řízení na novou školní budovu ve Feroně. Na profilu veřejných zakázek totiž byla zveřejněna jako předpokládaná cena 65 milionů, ačkoliv se na zastupitelstvu dříve hovořilo o částce více než o třetinu nižší.

Návrh na zřízení obecní policie zpracoval zastupitel Ladislav Mrklas ve dvou variantách: zřízení vlastní obecní policie, nebo rozšíření služeb poskytovaných šestajovickou obecní policií. Současný stav je takový, že do obce sporadicky zajíždí obecní policie z Šestajovic, která tuto činnost dělá bezúplatně, ale pokuty, které vybere, jdou do obecní pokladny Šestajovic. Rozšíření jejich služeb pro Zeleneč je však podle zjištění Ladislava Mrklase prakticky nereálné.  Větší výhodou by tak bylo zřízení vlastní obecní policie a tyto služby bychom naopak mohli také nabízet okolním obcím. Prvotní investice by byla až sedm milionů, v dalších letech by pak stála zhruba tři miliony ročně. Obec by samozřejmě musela pro strážníky zřídit služebnu, což je další náklad. „Teď je okamžik, kdybychom si měli říct, jestli má smysl dál pracovat na zřízení obecní policie. Ať už by mohla být zřízena v tomto volebním období k 1. 1. 2022, nebo to připravíme, aby mohla být zřízena v příštím volebním období k 1. 1. 2023 a to finální rozhodnutí by bylo na příštím zvoleném zastupitelstvu,“ zdůvodnil svůj návrh Ladislav Mrklas.

Na zřízení obecní policie zatím v zastupitelstvu shoda není.  Podle zastupitele Jiřího Skřivana to není na pořadu dne: „Myslím si, že se kriminalita kvůli policajtovi, který tady bude od sedmi do čtyř hodin odpoledne, nesníží. Určitě to bude přínos k bezpečnosti, ale ne ke kriminalitě.“  Podle úřadujícího místostarosty Michaela Husince by se měly připravit dva koncepty, první s vlastními strážníky a také, že tuto službu poskytujeme dále: „Cílový stav jsou tři lidé anebo osm lidí a jestli jsme pro ně schopni nachystat služebny.“ Zastupitelstvo pak přijalo usnesení, že pověřuje v souvislosti s budoucím záměrem zřízení obecní policie Ladislava Mrklase vedením projekčních přípravných prací.

Největší spor pak na zastupitelstvu vyvolala dostavba školní budovy ve Feroně. Ta by nakonec měla sloužit školce s tím, že by se před dokončením změnil účel stavby. Na novostavbu už bylo vypsáno zadávací řízení. Předpokládaná hodnota zakázky byla stanovena na 65 113 778 Kč bez DPH. Ještě před rokem přitom starosta hovořil o ceně řádově 40 milionů korun „Je to diametrálně odlišné od nákladů, o kterých jsme se tady bavili. Slyšeli jsme od vás 42 milionů, teď je to 65 milionů bez daně. Ten náš polštář sto milionů tak z velké části padne jen na tuto jednu investiční akci a žádná další už nebude,“ řekl k tomu na jednání zastupitelstva Ladislav Mrklas. Místostarosta tuto částku hájil mimo jiné i tím, že na budovu školky jsou jiné parametry, například bezpečnostní, než pro budovu školy: „Ten standardní model, jak se tady stavělo, bylo, že si to obec stavěla přímo. Dohodli jsme se, že půjdeme cestou generálního dodavatele. Já jsem vypsal tendr. Řekli jsme si, že to bude mateřská škola, což znamená nějaké projekční změny.. Byl vytvořen položkový rozpočet, některé věci tam byly doplněné a vznikla tato cena. Není to nic netransparentního.“ Podle místostarosty může být vysoutěžena cena i nižší.

Celá debata bude pokračovat za dva týdny v pondělí 14. prosince, kdy by zastupitelé měli schvalovat plán investic a obecní rozpočet na příští rok. Na tomto zasedání budou zastupitelé také volit nového starostu obce.

Ondřej Kopa