V Brandýse se zatím nedá registrovat na očkování proti covidu

Slíbený start registrace seniorů starších 80-ti let v našem okolí má od pátku problémy. Například v očkovacím centru nemocnice v Brandýse nad Labem se zatím registrovat nelze. S očkováním nezačali ani v nedalekých Neratovicích. Ačkoliv podle ministerstva zdravotnictví i premiéra systém funguje, řada seniorů a jejich blízkých se dostává do svízelné situace a neví si rady.

Pokud zavoláte na linku do brandýské nemocnice, dostane se vám pouze informace, že se tento týden zatím registrovat nelze a doporučení sledovat jejich webové stránky. Nemocnice v blízkém okolí, které očkují, měly termíny vyčerpány už v pátek dopoledne. V sobotu ráno se Haně Osičkové ze Zelenče podařilo registrovat jejího otce k očkování v Neratovicích na tento čtvrtek. Prvotní radost bohužel hned vystřídalo velké zklamání, když si na webových stránkách neratovické nemocnice přečetla tuto informaci: „V současné době čekáme na dodání vakcinačních látek. Rezervační systém MZČR bohužel umožnil objednání k vakcinaci bez vědomí nemocnice.“

Informace Nemocnice Neratovice o objednání na očkování proti covid-19

Ani v Neratovicích se tak tento týden možná očkovat vůbec nebude. Senioři by navíc měli sledovat web nebo facebookovou stránku nemocnice. Jak pro Zelenečský časopis uvedla Hana Osičková: „Čekáme, co se stane, zítra se tam pokusím dovolat znova – operátor mi může změnit termín, ale nemůže změnit očkovací místo. Snad očkovací látky do čtvrtka zavezou.“ Nakonec z neratovické nemocnice Haně Osičkové poslali mail, ve kterém zrušili objednaný termín.  Během dne jí pomohla operátorka na lince 1221, která našla první volný termín v Nemocnici Na Bulovce na 2. února. Ráno si ještě operátoři s touto informací nevěděli rady.

Na očkování se přitom řada měst dopředu připravovala. Seniorům rozeslali informace a pomáhali jim v registraci. Podle starosty sousedních Čelákovic Josefa Pátka je  město připraveno seniory do očkovacího centra v Brandýse také vozit. „Naše pečovatelská služba má k dispozici dvě auta, která by mohla mezi Čelákovicemi a Brandýsem pendlovat. V případě velkého zájmu jsme připraveni tyto odvozy posílit i o služební vozy městského úřadu,“ uvedl čelákovický starosta v pátečním rozhovoru pro Rádio Z. Co dodat?  Jsou-li na očkování připraveny některé obce, proč není připraven stát, který už dlouho očkovací strategii proti covidu připravuje?

Ondřej Kopa