TIP NA VÝLET ZA HUMNY: Parky Dolních Počernic

Dolní Počernice, od roku 1974 pražská městská část, jsou obcí s bohatou historií, řadou památek a ještě zajímavějším okolím.

Dominantou obce je nejstarší dolnopočernická stavba, původně románský kostel Nanebevzetí Panny Marie z 12. století. S kostelem sousedí budova zámku (nyní dětský domov), na který navazuje sedmihektarový zámecký park s více než tisícovkou stromů, který je součástí přírodní památky Velký počernický rybník. Park založený po roce 1857 procházel od roku 2005 rozsáhlou rekonstrukcí, která byla vloni dokončena.

Během procházky zámeckým parkem několikrát překročíte říčku Rokytku a určitě narazíte také na některé z děl skupiny Tvrdohlaví. Nepřehlédnutelná je kamenná pevnost Františka Skály Hrádek „kočičí“. V severní části parku se můžete zastavit na občerstvení v Počernickém pivovaru a pak pokračovat kolem budovy úřadu, který sídlí na místě původní historické návsi, do geologického parku. Tam najdete, kromě naučné geo stezky, nejmenší pražskou rozhlednu, ale mnohem víc vás překvapí přilehlá přírodní rezervace V Pískovně. Pokud si budete chtít trasu dále prodloužit, projděte se okolo Pískovny až k rybníku Marťiňák a zpátky do Dolních Počernic po cyklostezce. Nebudete věřit, že jste pořád v Praze..

Autem jsou Dolní Počernice nejlépe dostupné po okraji Horních Počernic přes ulice Ve Žlíbku, Božanovská a Do Svépravic, vzdálenost cca 10 kilometrů. Popsaná trasa procházky je dlouhá cca 3 kilometry. 

Simona Kopová