Středočeský kraj plánuje zrušit desetinu spojů

Středočeský kraj už od 7. března zruší desetinu spojů ve veřejné dopravě. Na vině je propad tržeb, který za loňský rok přesáhl 500 milionů korun. Ztráty dopravců se podle kraje pohybují až ve výši 13 milionů korun týdně. Dalším krokem by pak mělo být i zdražení jízdného, na kterém se však musí kraj domluvit s hlavním městem Prahou.

Problémy ve veřejné dopravě kvůli koronaviru avizoval už dříve středočeský radní pro dopravu Petr Borecký /STAN/. Podle jeho vyjádření na webu kraje dopravci jen kumulují ztráty: „Pokud by se trend nezměnil, mohla by v souhrnu za roky 2020 a 2021 kumulovaná ztráta dopravců ve Středočeském kraji přesáhnout částku 1 miliardy korun. To řadu z dopravních společností tlačí přes hranici přežití a kraj chce z výnosů stabilizace především sanovat jejich ztráty. V neposlední řadě se jedná o pomoc rozpočtům středočeských města a obcí.“

V tuto chvíli ještě není jasné, které spoje budou omezeny a konkrétní změny budou oznámeny v příštích dnech. První vlaštovkou je dočasné zrušení linky 688 z Nehvizd k nádraží ve Mstěticích. Škrty by podle zveřejněné zprávy údajně neměly zasáhnout komfort dostupnosti veřejné dopravy ve Středočeském kraji. Nabízí se tak především spoje mimo špičku pracovních dnů a o víkendech. Špatnou zprávou je i ohlášené snižování kapacity spojů. Dalším krokem by měla být úprava technických standardů PID, což by dopravce nenutilo v letošním a příštím roce pořizovat nová vozidla.

Valorizace jízdného je plánována k 1. červenci. Není vyloučeno zdražení některých tarifů až o pětinu, zvýhodněno by mělo být předplatné. Nezbytná je ale dohoda s Prahou. Náklady kraje na dopravní obslužnost se v současnosti pohybují ve výši 3,5 miliardy korun.

Ondřej Kopa