Andrea Podlipská: Ráda bych na jaře opět otevřela sportovní kroužky a v létě tábory

S koronavirem žijeme téměř rok. Výrazně omezil nejen naše životy, ale především životy našich dětí. Ty se distančně vzdělávají a téměř nemohou sportovat. Ale všechno jednou skončí a snad už je vidět i to pověstné světlo na konci tunelu. Jak se na na konec nouzového stavu připravují v Zelenči někteří sportovci, jsme se zeptali trenérky kolečkového bruslení Andrey Podlipské.

Co udělal koronavirus se sportováním v Zelenči? Jsou možné alespoň nějaké individuální tréninky?

Pokud se mohu vyjádřit k tomu, co se týká mé osobní zkušenosti, tak nařízení vlády zastavily komerční sportovní kroužky v jejich fungování tedy atletika, parkour a inline kroužek bruslení. Přemýšlela jsem i o online trénování, ale bohužel u malých dětí je potřeba, aby na ně při cvičení dohlédli rodiče a případně trénink s nimi odcvičili. Po zvážení pro a proti jsem online tréninky nespustila, myslím, že rodiče i děti již tráví koukáním do obrazovek více času než je zdrávo. Nezastavila se však oddílová činnost. Třeba oddíl rychlobruslení KSBM stále trénuje. Snažím se s dětmi trénovat dle regulí a nařízení vlády, tzn. po skupinkách či individuálně. Co je právě v danou dobu povoleno. Trénink se mnou mají děti jedenkrát týdně za každého počasí. Sportujeme, kde je zrovna dovoleno, chodíme běhat, trénujeme rychlost obratnost, pokud je možno a počasí nám dovolí snažíme se i bruslit. Je to časově náročně pro mě jako trenéra, ale zatím vše zvládám a jsem ráda, že děti na tréninky rády chodí. Děti dále dostávají  i individuální trénink, který jim zpracuji a snažím se je motivovat ke splnění. Opět vyžaduje to i čas rodičů. Bohužel mám občas zpětnou vazbu od rodičů, že není lehké děti motivovat v mladším věku k individuálnímu tréninku či splnění tréninku.

Snad se brzy začne brzy rozvolňovat… Jaké plány máte na jaro?

Věřím, že se situace brzy uklidní a ráda bych na jaře opět otevřela sportovní kroužky. Nebude to lehké, myslím, že plno dětí bude mít s návratem ke sportování problém, jak psychický tak fyzicky. Do oddílu rychlobruslení bude na jaře probíhat nábor nových členů. Již nyní během pandemie máme novou členku, za což jsem velmi ráda.

V Zelenči v létě pořádáš oblíbené sportovní tábory. Jak to bude letos?

Sportovní tábory jsou již vypsané a je možné se rezervovat, již mám jeden termín zcela zaplněn, což mě velice těší. Minulý rok tábory proběhly, věřím tedy, že proběhnou i letos.

Ondřej Kopa