Cyklotrasa č. 6: Zeleneč – Kostelec nad Labem – Borek – Stará Boleslav – Káraný – Zeleneč (43 km)

Dnešní trasa vede do Kostelce, přes vodu na druhou stranu Labe a zpět přes Borek, Starou Boleslav a Káraný. Velká část cesty vede po cyklostezkách či lesních cestách, profil je velmi jednoduchý.

Jako cesta ze Zelenče k Labi se nabízí také varianta přes Zápy a Dřevčice, kterou minule popsal Radek. Ochudíte se tak ale o několik kusů cyklostezky významně připomínající valchu a hlavně pěkný průjezd Brandýsem podél řeky. Pojedeme tedy klasicky dolů do Toušeně (1) a pak podél Labe do Brandýsa nad Labem (2). V Brandýse musíme vystoupat pěšky  od Labe a přejít most (3) spojující souměstí a vrátit se na cyklostezku.  Až do Kostelce nad Labem nás čeká pohodlná cyklistická magistrála, na které však budete muset dávat pozor na bruslaře (4).

Cesta podél řeky z Kostelce na Borek (5) je plná rybářů, výmolů a velkých kamenů ze zbytků staré dlážděné cesty (kdysi tu asi bývala významná cesta). V Borku opatrně přes hlavní a dále krásnou cestou lesem až k nádraží ve Staré Boleslavi.

Od nádraží kolem kasáren a pak dále kudykoliv městem k dálničnímu mostu směr Káraný (6). Cestou zpět projedete Novým Vestcem a Káraným (7), kde se můžete zastavit na občerstvení. V létě doporučujeme zastavit u Jizery. V Toušeni přejedete cyklistický most a mírným stoupáním zpět do Zelenče.

GPX soubor ke stažení:

Zeleneč Kostelec Brandýs Káraný

Pavel Doubek