Cyklotrasa č. 8 – dětská: Ze Zelenče do Klánovic na zmrzlinu a zpět (15 km)

Dnes tu máme vyloženě rekreační stezku vhodnou pro krátký rodinný výlet s dětmi nebo s babičkou a dědečkem. Pojedeme do Klánovic na zmrzlinu nebo na oběd. Celá cesta vede po pohodlné a bezpečné cyklostezce. Jen při průjezdu Horními Počernicemi raději při přecházení rušné Náchodské ulice seskočte z kola a jděte přes přechod pro chodce. Dojezd v Klánovicích je sice obytnou čtvrtí, ale s menším provozem.

Začínáme v Zelenči u nádraží, ale najet na zelenečskou cyklostezku můžete kdekoliv. My začínáme ve středu obce u Polní ulice (2), kde zatáčíme na stezku doleva směr Horní Počernice. Míjíme hřiště a západní okraj Zelenče a dáváme pozor na bruslaře a další cyklisty. Jedno ze dvou převýšení na stezce nás čeká u zelenečského „Bajkonuru“ (3), od kterého sjíždíme do Počernic k čističce.

V Horních Počernicích budete muset bohužel najet na silnici a Bártlovou ulicí kolem rybníka dojedete na křižovatku s Náchodskou (4). Tady silnici raději přejděte po přechodu pro chodce a pokračujte rovně ulicemi Třebešovská, Tlustého a K Odpočinku směrem k počernickému hřbitovu (5). Tam už najedete na značenou cyklostezku směr Klánovice.

Za necelý kilometr se s malým šlápnutím do pedálu (kvůli přejetí nadjezdu nad dálnicí D11) dostanete k tvrzi Hummer (6). Můžete tady udělat zastávku pro děti, je tam dětské hřiště a posilovací prvky. Možná se časově trefíte i do některé z akcí, které tvrz pro veřejnost občas pořádá, program zde. Z Hummeru vás opět čeká pohodlná cyklostezka mezi poli, kdy po necelém jeden a půl kilometru dojedete až do Klánovic (7). Poslední stovky metrů pojedete přes obytnou zónu směrem k hlavní klánovické tepně na Slavětínské ulici. Zastávku doporučujeme udělat v cukrárně anebo naproti v Babiččině Besedě. Hned vedle je kulturní centrum Nová Beseda, kam doporučujeme zajít na kino nebo koncert.

Nazpět můžete použít stejnou cestu. Je to sice delší než to vzít zpátky přímo po hlavní silnici přes Šestajovice, ale nebudete riskovat žádný karambol, tato silnice je poměrně frekventovaná. V Horních Počernicích lze cestu zkrátit tím, že před hřbitovem uhnete vpravo do Bořetické ulice a dojedete tak až k Náchodské ulici na konci Horních Počernic přímo naproti zahradnímu centru. S opatrností Náchodskou přejdete a znovu najedete do Bártlovy ulice před čertouským viaduktem. Do Zelenče se pak vrátíte opět po cyklostezce. Cesta jedním směrem je dlouhá pouze 7,5 kilometru.

Ondřej Kopa 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *