Další haly v blízkosti Zelenče?

Hrozí další výstavba skladových hal v blízkosti Zelenče? V termínu 22. ledna vyhlásil obecní úřad v Jirnech veřejné projednání návrhu Územního plánu Jirny. Ten už v říjnu 2017 připomínkovala prostřednictvím podpisové akce spolku V Zelenči jsme doma více než třetina dospělých obyvatel Zelenče. Na dotčeném území leží půda nejvyšší bonity. O komentář jsme proto požádali Petra Miencila, předsedu spolku V Zelenči jsme doma:

Snaha obce Jirny prosadit na jihovýchodním okraji Zelenče expanzi logistických a skladovacích prostor pokračuje. Nový územní plán obce Jirny (najdete jej zde) opět přináší územní rezervu v blízkosti kruhového objezdu mezi Zelenčem a Šestajovicemi. Ve hře je tentokrát proměna orné půdy nejvyšší bonity na sklady na ploše téměř 240 tisíc m2.

Vynětí tak velkého množství půdy ze zemědělského půdního fondu by muselo posvětit ministerstvo životního prostředí. Navíc je třeba prokázat veřejný zájem na likvidaci pole, který by musel převážit nad ponecháním půdy pro zemědělskou činnost. Doufáme, že k této místní tragédii nikdy nedojde. Půda, která se tvořila tisíce let, by byla snesena a odvezena jinam. Zelenečským by nezbývalo než každý den hledět na haly, zvládat hustou kamionovou dopravu, nést následky souvisejícího hluku, světelných a exhalačních emisí.

Spolek V Zelenči jsme doma spolupracuje se zastupiteli obce Zeleneč a s právníky na jasném NE vůči aroganci jirenského plánu. Ústní projednání územního plánu bude 22. 1. ve 13 hodin v kulturním domě Jirny. Budeme vděčni za podporu občanů Zelenče, včetně fyzické přítomnosti na projednání plánu.

Petr Miencil, předseda spolku V Zelenči jsme doma

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *