Michael Husinec: Je potřeba nastartovat územní plán obce

Letos bude Michael Husinec už třicátý druhý rok starostou Zelenče. Co obci a jejím obyvatelům letošní rok přinese? Zastupitelé na konci roku schválili obecní rozpočet a návrh investičních akcí. Mezi nimi je i  budova základní školy ve Feroně, která se měla stavět už v loňském roce.  V plánu je například také  výstavba parkoviště u nádraží na pozemku lištárny, příprava projektu víceúčelové haly ve Feroně. I na to jsme se starosty Zelenče zeptali. 

Pane starosto, jaké máte priority do letošního roku? 

Já bych byl rád, kdyby se udělala cyklostezka kolem datového centra. Je na to už stavební povolení. U školy ve Feroně je už kompletní projekt, takže proběhne výběrové řízení, abychom věděli, za kolik to půjde postavit. U školy ale nemůžeme čekat, že se postaví za rok. Ten rok je krátká doba. Co je ale potřeba velmi brzy udělat v rámci obce, je nastartovat její územní plán.

V rozpočtu na letošní rok je naplánováno více investic. Jaké stavby budou zahájeny? Ptám se třeba na parkoviště v místě lištárny, umělou plochu pro fotbalisty nebo projekt víceúčelové haly. Co se dá udělat?

Umělku pro fotbalisty v letošním rozpočtu nemáme. Musíme jako zastupitelé vyřešit, jestli přesuneme tenisové kurty a jestli se na jejich místo hřiště s umělou trávou vejde. Víceúčelovou halu podporujeme a nemáme mezi sebou sebemenší rozpor. Ale to má vazbu na území, kde bude stát a projekt, který by se měl začít řešit už v letošním roce. Bude samozřejmě záležet na tom, jak ta hala bude vypadat a jestli bude skutečně multifunkční. A protože bude stát ve Feroně, tak ruku v ruce to má návaznost na územní plán.

Vizualizace architektonického návrhu novostavby školy /autor ing. arch. Dušan Urbanczyk/

A co chodník ve Kmochově ulici a vyřešení parkování v lištárně?

Musíme mít projektovou dokumentaci  a absolvovat celé kolečko stavebního řízení, protože je to v ochranném pásmu dráhy. Budeme rádi, když se to v letošním roce podaří. Pro parkování v lištárně je také potřeba připravit návrh z hlediska stavebního zákona.

Už má obec plány, co udělá s chátrajícími domy u rybníka? 

Musíme si říct, jestli pošleme objekty u rybníka do demolice a pak získat povolení na odstranění stavby a domy zdemolovat. To je jednoduchý projekt. A pak by tam mělo vzniknout něco nového v rámci občanské vybavenosti. Je tam knihovna, musíme si poradit s tím, kam ji přemístíme. Jestli dočasně, nebo postavíme novou. Možností je více.

Dům číslo popisné 16 u rybníka

Začne se stavět Nový Zeleneč. Co od tohoto projektu a investora očekáváte?

Ten projekt je zpracován tak, jak v minulosti nikdy nebyl. Je to velmi zajímavě navrženo a kdyby to tak dopadlo, bude to skvělé. Je k tomu ještě nějaká cesta, než se začne stavět. Když už se začalo s tou průmyslovou a distribuční zónou v roce 1994, tak tento projekt je skutečně hezký.

Obec má tři měsíce na vyhodnocení dopravních opatření v některých ulicích. Musí se vyřešit provoz cyklistů v jednosměrkách. Rýsuje se nějaké řešení?

Já jsem tato opatření kvůli své dlouhodobé zkušenosti nezaváděl, protože vždy tam bylo nějaké úskalí. Kdyby nebyla neukázněnost zejména řidičů z jiných obcí, tak ten problém ani neřešíme. Každému bohužel nejde vyhovět, a tak se z toho stal problém. Od 28. srpna jsme ve stavu, kdy máme přechodná opatření, ale výsledek ještě není vůbec jistý. Teď musí vše vyhodnotit výbor pro dopravu. Předložíme finální variantu a pak bude to lámání, jestli ji téměř všichni budou akceptovat a nebo je také možnost, že se vše vrátí do původního stavu.

Ondřej Kopa

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *