Na webu je návrh nového vlakového jízdního řádu

Na stránkách Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) byl vystaven návrh vlakového jízdního řádu pro příští rok. Na trati do Zelenče jsou jen kosmetické změny. Do provozu vlaků však zasáhnou další stavební činnosti z důvodu optimalizace trati z Prahy do Lysé nad Labem.

Nejvýznamnější naplánovanou změnou je minutový posun v odjezdech z Masarykova nádraží, kdy by měly vlaky nově odjíždět v každou 22. a 52. minutu. Ze Zelenče budou naopak vlaky ve směru na Prahu odjíždět každou 10. a 40. minutu. Ranní vlak linky S9 ve směru na pražské hlavní nádraží bude mít odjezd ze Zelenče v 55. minutu.

Možná nepříjemnou změnou bude návrh nového jízdního řádu pro ty, kteří jsou zvyklí z Vysočan nebo z Lysé nad Labem využívat rychlíky do Hradce Králové. Rychlíky jsou kvůli výlukám v jízdním řádu trvale vedeny do Nymburka přes Libeň a Poříčany. Nicméně už letos tak rychlíky po většinu roku jezdily.

Návrh jízdního řádu je vystaven na webu SŽDC. „Publikovaný byl zatím návrh, ke kterému je možné se vyjádřit a připomínky a podněty zaslat na Krajský úřad nebo příslušnému organizátoru dopravy. Tyto orgány si spoje objednávají. Definitivní podoba bude známá až v podzimních měsících,“ uvedl pro Zelenečský sousedský časopis mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Do jízdních řádů však zřejmě zasáhnou i pokračující stavební práce na trati. Optimalizací projde úsek mezi Čelákovicemi a Mstěticemi, mimo jiné bude postaveno i nové nástupiště ve Mstěticích. A optimalizovat se bude i úsek ze Mstětic do Vysočan přes Zeleneč. V plánech na příštích pět let je například vybudování zastávky s možností přestupu na metro na Rajské zahradě. „Výluky se připravuji s výhledem na tři měsíce dopředu a probírají se se všemi dopravci a zástupci krajů, kterých se týkají,“ napsal ve vyjádření pro Zelenečský časopis mluvčí SŽDC Marek Illiaš s tím, že zatím návrh termínu výluk pro příští rok nemůže poskytnout.

Ondřej Kopa