Nový územní plán Zelenče. K budoucímu rozvoji obce vznikla petice

Společné jednání o návrhu územního plánu z konce října odstartovalo lhůtu pro první kolo připomínek. Svá stanoviska mohou uplatnit nejen dotčené orgány, ale do 26. 11. poprvé také veřejnost. Petice proti územnímu plánu organizovaná lídrem Sousedů pro Zeleneč Ladislavem Mrklasem připomínkuje mimo jiné zastavitelnou plochu Z4 pro další výstavbu rodinných domů v Zelenči nebo projekt výstavby ve Mstěticích. Územní plán se v další fázi projednává veřejně a počítá s připomínkami a námitkami veřejnosti. Termín jednání zatím nebyl oznámen.

Petice proti navržené podobě územního plánu probíhá elektronickou formou. V jejím zdůvodnění se píše: „Územní plán musí respektovat skutečné potřeby a zájmy občanů, odrážet veřejný zájem a zohlednit udržitelný rozvoj obce. Územní plán je o nás. A nesmí být bez nás! Proto si prostudujte aktuální návrh územního plánu a posuďte, zda taková kritéria splňuje.“

Územní plán má za sebou první veřejné jednání se zástupci dotčených orgánů, které bylo otevřené i veřejnosti. Podrobněji jsme o tomto jednání psali zde.  V Zelenči je plánována jediná zastavitelná plocha určená pro bydlení. Je to lokalita Z4 mezi dnešní Kapličkou a lokalitou Interinvestu. Zpracovatel územního plánu ing. Jan Šíma k tomu na veřejném jednání uvedl: „Ta plocha v Zelenči je podmínkována etapizací. Nejdříve se postaví Mstětice, veškerá občanská vybavenost, která je potřeba pro nárůst obyvatel, a teprve potom se může zastavovat zastavitelná plocha Z4. Nebavíme se o nějakém časovém horizontu deseti až dvaceti let. Dle mého názoru se bavíme o padesáti a více letech než se přistoupí k výstavbě v ploše Z4.“

Projednání územního plánu nyní vstupuje do fáze, kdy se k němu můžeme všichni vyjádřit. Jen by se neměl stát symbolem předvolebního boje, ani přehnaného tlačení jakýchkoliv zájmů. Stejně jako v jakémkoliv stavebním řízení s vámi musí majitel sousední nemovitosti jednat o změnách na svém pozemku, musí tak i každá obec přistupovat k územnímu plánu a námitkám obyvatel. Zatím nic nesignalizuje, že by se tak nedělo.

Ani pisateli těchto řádků se na územním plánu všechno nelíbí. Nesouhlasí především s rozsahem zastavitelné plochy Z4. Tato oblast je přístupná jen několika úzkými ulicemi a obytnou zónou. Jak Kaplička, tak i rodinné domy pod tratí by tak v budoucnu byly neúměrně dopravně zatíženy. Proto navrhuji ve svých připomínkách zastavitelnou plochu Z4 vyjmout z územního plánu. A těším se na férovou diskusi na zastupitelstvu. Hlavní fáze projednávání je před námi.

Ondřej KOPA, zastupitel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *