Nový Zeleneč: Zamyšlení nad včerejší veřejnou prezentací projektu

Projekt výstavby ve Mstěticích je pěkný a profesionálně připravený. Už dlouho tvrdím, že domy jsou lepší než skladovací haly. Po včerejší prezentaci v Zélandu mám však velmi rozporuplné pocity. Profesionálně odvedenou prezentaci totiž zcela přehlušil moment, kdy veřejně vznesenou otázku jedné z obyvatelek Zelenče vystřídala místo odpovědi hlasitě puštěná hudba. Následující řádky proto berte jen čistě jako můj názor a komentář, který samozřejmě nemusí být shodný s názorem dalších účastníků prezentace.

Závazek stavět ve Mstěticích je už z přelomu milénia, proto se k němu stavím realisticky. Plány investora jsou pěkné a jako obyvatel Zelenče jen tiše závidím, co budou mít Mstětice a v Zelenči není. Jako zastupitele mě zajímá jediné. Budeme muset kvůli tomuto projektu stavět v Zelenči novou školu? A jak se po výstavbě ve Mstěticích změní doprava v Zelenči? Další mají i jiné dotazy, ale mluvím jen za sebe.

Na první otázku včera investor odpověděl, že plánuje ve Mstěticích výstavbu nové školky a školy. Beru to jako veřejný závazek. V Zelenči se tak můžeme plně soustředit na výstavbu víceúčelové haly nebo zařízení pro seniory.

S dopravní zátěží už to tak jednoduché nebude. Zbožné přání, že obyvatelé nové čtvrti budou k cestě do Prahy využívat dálnici, je jen přání, které je už dnes mimo realitu. Na D11 po sedmé hodině najíždí málokdo, protože často po pár kilometrech zůstane stát v koloně před Černým Mostem. Zeleneč je vklíněn mezi dvě dálnice a s tím nic nenaděláme. Snad by pomohla nějaká objízdná komunikace okolo obce, ale i to je zřejmě mimo realitu. Ano pomohlo by, kdyby lidé více využívali vlak. Všichni, kdo jezdí vlakem do Prahy, ale vědí, jak plné jsou v ranní špičce. Správa železnic slibuje, že po revitalizaci naší tratě navýší počty vlaků na čtyři v hodině. Tady bude muset tlačit obec i investor, aby se tak skutečně stalo a kromě četnosti spojů byla navýšena i jejich kapacita. Plány přesednout do vlaků totiž mají i další obce. Naposledy jej realizovaly Nehvizdy, když iniciovaly autobus ke mstětickému nádraží.

Jak už jsem psal v úvodu, ze včerejška mám velmi smíšené pocity. Nepřišel jsem se ptát, jen poslouchat. Až včera jsem se dozvěděl, že několik dní před akcí byla vytvořena nová pozvánka s odkazem na zasílání dotazů. Na první pozvánce, která byla v prosinci umístěna na web obce, přitom bylo uvedeno, že součástí je otevřená diskuse. Na dotazy vlastně nikdo nebyl zvědavý… Za mě velká kaňka a velmi špatné PR projektu, které podtrhly cedulky se zákazem focení a natáčení a také přítomnost početného organizačního týmu. Veřejně  vznesený dotaz na budoucí soužití Zelenče a Mstětic byl velmi nevinný, neagresivní, a i méně zdatný řečník by si s ním hravě poradil. Místo odpovědi ale zazněla hudba. Škoda.

Ondřej Kopa, zastupitel

One Comment on “Nový Zeleneč: Zamyšlení nad včerejší veřejnou prezentací projektu”

  1. Po skončení prezentace jsem měla možnost hovořit s p. Chytilem. Hovořili jsme i o stavbě nové budovy školy, plánované naší obcí kvůli budoucí výstavbě ve Mstěticích. Pan Chytil mne ubezpečil, že oni nic takového po naší obci nepožadují,jak bylo řečeno v prezentaci, postaví školu v rámci nové výstavby. Doufejme tedy, že několilaletý zelenečský evergreen postavit další budovu školy je tím vyřešen a příští investice v Zelenči budou ve prospěch všech ostatních obyvatel. Opravdu nám toho tady spoustu chybí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *