Starosta Zelenče: Výsledek voleb přijímám. Určitě mě těší.

Výsledky obecních voleb v Zelenči jsou pro mnohé překvapením. Svou pevnou pozici udržel v zastupitelstvu starosta Michael Husinec a jeho Sdružení za prosperující obec Zeleneč (65, 16 %). Štikou voleb se ale stali i Sousedé pro Zeleneč, kteří dostali více než třetinu hlasů (34, 84 %). Po dlouhých dvaceti letech tak bude zastupitelstvo v Zelenči pestřejší a dokonce v něm zasednou i dvě ženy.  Mimořádná volební účast (66, 82 %) vynesla do zastupitelstva sedm zástupců kandidujících se starostou a čtyři zastupitele za sousedské uskupení. Starostově kandidátce nesporně pomohla jeho osobnost a jeho voliči spíše dávali křížek celé kandidátce. U sousedů zase více rozhodoval výběr osobností napříč.  A jak na výsledky voleb reaguje starosta Zelenče Michael Husinec? Požádali jsme ho o následující rozhovor….

Pane starosto, co říkáte na výsledky komunálních voleb v Zelenči? Máte radost?

Ta změna musela přijít. Výsledek přijímám takový, jaký je a nevidím to nijak dramaticky. Bude teď záležet, jaký najdeme způsob spolupráce ku prospěchu obce. Samozřejmě je to pro mě změna.

Vy jste měl velmi silnou podporu, zatímco Vaší kandidátce dávali lidé většinově velký křížek, tak u Sousedů si vybírali osobnosti víceméně napříč kandidátkami. Těší Vás tato podpora voličů? Co jim vzkážete?

Určitě mě těší. Za těch třicet let mě v uvozovkách někteří už mohli mít plné zuby. A když i za této situace mám takovou podporu, tak ano je to příjemné.

Co říkáte na třetinovou podporu Sousedů pro Zeleneč?

Pro mě je poměr v zastupitelstvu 4:7 tak akorát.  Je to lepší než 5:6. Ale získaný počet mandátů pro Sousedy mě trochu překvapil, čekal jsem spíše jen tři. Myslím, že s těmi kandidáty, kteří se tam dostali, tak bych neměl mít osobní problémy. Teď je potřeba začít pracovat.

Nově zvolení zastupitelé ve volbách do obecního zastupitelstva v Zelenči.

Kdy se sejde ustavující zastupitelstvo?

Teď se musí čekat na oficiální vyhlášení výsledků voleb a potom je stanovený termín, kdy musím svolat ustavující zasedání. Zatím nechci předbíhat, musí doběhnout lhůty na možné odvolání.

Programy obou uskupení se velmi shodovaly. Na co se jako zastupitelstvo vrhnete první?

Jestli se má zrealizovat škola, tak se musí okamžitě začít. Do otevření nám zbývá deset měsíců, což je málo. Musíme si říct, co jsme schopni za ty čtyři roky udělat. Ty projektové práce zaberou hodně času. Je potřeba sestavit rozpočet, který by měl být schválený do konce roku.

Lidé jsou hodně netrpěliví a nikdo je nezmění. Kdybych Vám položil otázku, jaký bude Zeleneč za rok? Budeme mít dostavěnou školu?

Jestli se do ní pustíme, tak musíme udělat vše pro to, aby byla. Obec musí být generálním dodavatelem, jinak se to nestihne.

Máte velkou podporu, několikrát jste říkal, že už nechcete starostovat. Že i Vy jste z toho občas unavený. Nedovedu si představit situaci, kdybyste nebyl zvolen starostou. Budete opravdu starostou na celé volební období, tedy další čtyři roky?

Pokud se nám společně bude dařit, nepolezeme si na nervy, nebudeme si dělat naschvály, tak se to samozřejmě dá vydržet. A ta práce dokonce může i těšit. Když by to bylo opačně, uvidíte potom sám. Není to jednoduché a je to občas stres.

Máte chuť ještě do této práce?

Ano, ale řekl jsem, že už nemůžu a ani nebudu dělat všechno, protože to je ubíjející.

Tak ještě jinak, co by chtěl ještě Michael Husinec splnit? Co je pro Vás ten poslední kámen, když jej odvalíte, tak už bude jen cesta krásně umetená a můžete jít domů?

Škola, určitě územní plán a určitě nastartování Mstětic.

Děkuji za rozhovor

Ondřej Kopa